15Oct

Zakrycie gwiazdy przez Trytona

Triton_Belesta_.jpgW nocy z 5 na 6 października doszło do rzadkiego zjawiska zakrycia gwiazdy przez Trytona. Zjawisko było dosyć trudne do obserwacji. Dodatkowo pogoda w tym czasie nie sprzyjała miłośnikom astronomii. Jednym ze szczęśliwców, któremu udało się zaobserwować to zakrycie, był Pascal Andre z Francji. Fakt ten cieszy mnie tym bardziej, że do obserwacji użyty został inserter Arduino VTI. Poniżej wykresy zmian jasności zakrytej gwiazdy oraz zrzut ekranu z programu Tangra, na którym widać jedną z klatek podczas analizy materiału video (kolor niebieski - Tryton + gwiazda, żółty - gwiazda odniesienia użyta do guiding-u). Obserwacja została wykonana przy pomocy teleskopu SC 200mm + barlow x2 (guiding) zamontowanego na Newtonie 300 mm z tanią kamerą Sony i Arduino VTI (pierwszy wykres). Druga krzywa jasności została sporządzona na podstawie materiału wideo uzyskanego z teleskopu Newton 300mm i kamery Watec 910HX oraz insertera IOTA VTI.

2017_10_15_10_13_33_Tangra_v3.6_triton_occ_ok_virtualdub.lc_Video_AVI.BI_RGB_.png Triton_Belesta_.jpg


08Mar

Seminarium SOPiZ

SOPiZ.pngPrzekazuję wstępną informację od Przewodniczącego SOPiZ - dr hab. inż. Marka Zawilskiego, na temat organizowanego seminarium.

Seminarium SOPiZ planowane jest w Łodzi 20 maja (sobota), ewentualnie dodatkowo 21 maja. Można powiedzieć, że będzie to spotkanie wznawiające po kilku latach działalność Sekcji.

Continue reading