05Feb

Porównanie różnych konstrukcji VTI

IMG_8917.jpgPoniżej prezentuję porównanie wyników uzyskanych różnymi inserterami: smopiVTI, IOTA-VTI, GPSBOXSPRITE2 oraz KIWI-OSD. Autorem zdjęć w punktach 1-2 jest Pascal Andre (Francja) a w punkcie 3 Geoff Hitchcox z Christchurch (Nowa Zelandia), którym serdecznie dziękuję za przeprowadzone testy.

Continue reading

02Feb

Projekt MinimOSD VTI

20160304_221340.jpgPascal Andre jest członkiem francuskiego klubu astronomicznego i aktywnym obserwatorem zakryć planetoidalnych. Niedawno otrzymałem od Pascala maila z opisem konstrukcji insertera na bazie karty MinimOSD. Jest to płytka bazowa z mikro kontrolerem oraz układem OSD, często wykorzystywana w modelarstwie lotniczym. Po niewielkich modyfikacjach kodu udało się na niej uruchomić oprogramowanie i dzięki temu powstał chyba najtańszy na świecie VTI (części można nabyć w cenie poniżej 20 Euro). Szczegółowy opis sposobu montażu i modyfikacji kodu (po francusku) znajduje się tutaj (pdf, 1.1MB): MinimOSD_VTIv4.pdfMinimOSD VTI.

IMG_8912.jpg IMG_8911.jpg IMG_8913.jpg IMG_8915.jpg

Moje gratulacje Pascal!

24Jul

Zakrycie gwiazdy przez Księżyc

vlcsnap-2015-07-24-10h13m52s212.pngKolejny wpis na blogu miał dotyczyć obserwacji zakrycia gwiazdy przez Księżyc i testu VTI w warunkach polowych. Niestety tak nie jest: w okresie wakacyjnym warunki obserwacyjne nie są sprzyjające. Ze względu na jasne niebo, krótkie noce i niewielką wysokość Księżyca nad horyzontem ilość zjawisk możliwych do obserwacji jest niewielka. Jak do tej pory wszystkie planowane przeze mnie obserwacje nie doszły do skutku z powodu kiepskiej pogody. Jednak w tym czasie wprowadziłem kilka zmian w oprogramowaniu VTI, czego efektem jest wydanie wersji 1.0.

Continue reading

21Jun

Obudowa VTI

DSCF0845_web.JPGOstatni weekend poświęciłem na wykonanie obudowy. Dla mnie zawsze jest to najtrudniejszy etap, głównie za sprawą niedostatków w wyposażeniu warsztatu. Również tym razem nie obeszło się bez wsparcia - pożyczyłem (dziękuję Marcin!) statyw pionowy do wiertarki oraz imadełko. Tak wyposażony przystąpiłem do pracy. Efekt możecie obejrzeć na stronie poświęconej projektowi VTI. Zapraszam do lektury!

12Jun

Pierwsze światło i testy dokładności!

vlcsnap1.jpgMam już kamerę CCTV i obiektyw. Przepraszam za kiepską jakość zrzutów, ale użyty obiektyw to najtańszy model dostępny na rynku. Dodatkowo jest on przystosowany do kamer z matrycą 1/3 a moja kamera posiada przetwornik 1/2 calowy. Stąd bardzo duże winietowanie i kiepska ostrość na obrzeżach obrazu. Do testów wykorzystałem:

  • Video Time Inserter, ver. 0.4,
  • kamera Watec 902B CCIR (PAL) z obiektywem 18mm (migawka: 1/50-1/100 000 s),
  • LogiLink Grabber Audio/Video USB 2.0 (chipset: Philips SAA7113),
  • oprogramowanie: Xubuntu 14.04 LTS + VLC 2.1.6,
  • dioda LED sterowana impulsami 1PPS.

Najpierw krótka informacja w jaki sposób należy czytać informacje wyświetlane na ekranie.

Continue reading

01Jun

Mam już płytkę OSD Shield!

osd_shield1.JPGW końcu dotarła do mnie płytka OSD i mogłem posiedzieć nad kodem by zaimplementować jej podstawową obsługę. Efektem jest wydanie wersji 0.3 oprogramowania, w której na ekranie jest już wyświetlana aktualna godzina i data pobrana z odbiornika GPS. Ważne: od tej wersji nie wykorzystuję biblioteki SoftwareSerial. Odbiornik GPS został podłączony do Arduino bezpośrednio pod sprzętowy port UART. Dlatego, chcąc wczytać oprogramowanie, GPS należy wyłączyć. W praktyce wystarczy odłączyć od Arduino przewód Vcc który go zasila. Krótki filmik pokazujący działanie układu umieściłem na YouTube. Szczegóły oczywiście na stronie poświęconej projektowi VTI.

11May

VTI – pierwsze próby

arduino-uno-r3.jpgPierwsze próby za mną. Na razie udało się podłączyć odbiornik GPS do Arduino i napisać oprogramowanie realizujące podstawową funkcjonalność: konfigurację odbiornika GPS, parsowanie komunikatów NMEA i wyświetlanie co sekundę na konsoli szeregowej informacji o czasie i położeniu. Zamówiłem już Video Overlay Shield i czekam na jego dostawę. Więcej informacji na stronie projektu: VTI.