05Feb

Porównanie różnych konstrukcji VTI

IMG_8917.jpgPoniżej prezentuję porównanie wyników uzyskanych różnymi inserterami: smopiVTI, IOTA-VTI, GPSBOXSPRITE2 oraz KIWI-OSD. Autorem zdjęć w punktach 1-2 jest Pascal Andre (Francja) a w punkcie 3 Geoff Hitchcox z Christchurch (Nowa Zelandia), którym serdecznie dziękuję za przeprowadzone testy.

Continue reading

24Jul

Zakrycie gwiazdy przez Księżyc

vlcsnap-2015-07-24-10h13m52s212.pngKolejny wpis na blogu miał dotyczyć obserwacji zakrycia gwiazdy przez Księżyc i testu VTI w warunkach polowych. Niestety tak nie jest: w okresie wakacyjnym warunki obserwacyjne nie są sprzyjające. Ze względu na jasne niebo, krótkie noce i niewielką wysokość Księżyca nad horyzontem ilość zjawisk możliwych do obserwacji jest niewielka. Jak do tej pory wszystkie planowane przeze mnie obserwacje nie doszły do skutku z powodu kiepskiej pogody. Jednak w tym czasie wprowadziłem kilka zmian w oprogramowaniu VTI, czego efektem jest wydanie wersji 1.0.

Continue reading

21Jun

Obudowa VTI

DSCF0845_web.JPGOstatni weekend poświęciłem na wykonanie obudowy. Dla mnie zawsze jest to najtrudniejszy etap, głównie za sprawą niedostatków w wyposażeniu warsztatu. Również tym razem nie obeszło się bez wsparcia - pożyczyłem (dziękuję Marcin!) statyw pionowy do wiertarki oraz imadełko. Tak wyposażony przystąpiłem do pracy. Efekt możecie obejrzeć na stronie poświęconej projektowi VTI. Zapraszam do lektury!

12Jun

Pierwsze światło i testy dokładności!

vlcsnap1.jpgMam już kamerę CCTV i obiektyw. Przepraszam za kiepską jakość zrzutów, ale użyty obiektyw to najtańszy model dostępny na rynku. Dodatkowo jest on przystosowany do kamer z matrycą 1/3 a moja kamera posiada przetwornik 1/2 calowy. Stąd bardzo duże winietowanie i kiepska ostrość na obrzeżach obrazu. Do testów wykorzystałem:

  • Video Time Inserter, ver. 0.4,
  • kamera Watec 902B CCIR (PAL) z obiektywem 18mm (migawka: 1/50-1/100 000 s),
  • LogiLink Grabber Audio/Video USB 2.0 (chipset: Philips SAA7113),
  • oprogramowanie: Xubuntu 14.04 LTS + VLC 2.1.6,
  • dioda LED sterowana impulsami 1PPS.

Najpierw krótka informacja w jaki sposób należy czytać informacje wyświetlane na ekranie.

Continue reading